Treningi w akademi
W stawiamy na kompletność treningu. Każda jego cześć składowa jest ze sobą powiązana i wzajemnie się uzupełnia. Wszystkie treningi prowadzone są pod kontrolą Michała Gawłowskiego. Są one dopasowane do poziomu zawodników w taki sposób aby maksymalnie wykorzystać ich potencjał i umiejętności.
W nie zapominamy o tym, że EDUKACJA jest ważna dla przyszłości zawodników. Zdajemy sobie sprawę jak trudno jest połączyć regularną naukę z treningami i wyjazdami. Dzięki współpracy z Sopocką Akademią Tenisową nasi zawodnicy mogą prowadzić naukę korzystając z platformy e-lerningowej, która pozwala im skupić się w 100 procentach na treningu. Dzięki temu zadany materiał szkolny mogą opracowywać między treningami lub w porze wieczornej. Dodatkowo taki sposób nauki wpływa pozytywnie na rozwój takich cech charakteru jak samodyscyplina, kontrola oraz systematyczność. Zawodnik sam bierze na siebie odpowiedzialność za naukę.
Dzień w
Typowy dzień treningowy to około 4 godzin tenisa i 1 godzina zajęć ogólnorozwojowych. Poranne sesje skupiają się na doskonaleniu umiejętności technicznych i taktycznych. Duża ilość powtórzeń na korcie prowadzi do rozwijania spójności i kontroli gry. W sesji popołudniowej kładziemy nacisk na umiejętność wykorzystania zdobytych umiejętności w sytuacjach meczowych. W tym celu rozgrywane są sparingi i gry na punkty. Pomiędzy sesjami tenisowymi zawodnicy mają 1-godzinną sesje zajęć ogólnorozwojowych.
W soboty, dla zawodników którzy przebywają w akademii, organizowane są 2-godzinne zajęcia ogólnorozwojowe. Niedziela to tradycyjny dzień regeneracji.
Kompleksowy trening w akademii
Trening w akademii podzielony jest na trzy części
I. Trening fizyczny
Trening fizyczny dla tenisistów jest kluczem do osiągnięcia równowagi między wysiłkiem tlenowym i beztlenowym, siłą dynamiczną oraz elastycznością ciała. Specyfika tenisa wymaga od zawodników odpowiedniego przygotowania ogólnorozwojowego. W naszej akademii stawiamy na równomierny i kontrolowany rozwój siły, która nie wpływa negatywnie na motorykę i koordynację.
Trening fizyczny skupia się na następujących elementach:
- a. Trening wytrzymałościowy i beztlenowy Trening wytrzymałościowy poprawia krążenie tlenu we krwi dzięki czemu zawodnik może utrzymać stały poziom gry nawet podczas długich meczów. Trening beztlenowy obejmuje krótki czas trwania wysiłku, najczęściej do 2 minut, w których tlen nie jest czynnikiem ograniczającym wydajność organizmu
- b. Szybkość i siła dynamiczna Specyfika poruszania się na korcie wymaga szybkich startów do przodu, sprintów, podskoków i nagłych zmian kierunku biegu. Zajęcia na korcie tenisowym obejmują dużą ilość ćwiczeń skoncentrowanych na doskonaleniu powyższych elementów. Dzięki temu zawodnik lepiej ustawia się do piłki i dynamicznie reaguje na zmianę sytuacji w czasie wymiany.
- c. Równowaga i elastyczność Kluczowe aspekty szkolenia tenisowego, bez których nie wyobrażamy sobie funkcjonowania zawodnika na korcie. Równowaga to podstawa do kontrolowanego i silnego uderzenia a elastyczność minimalizuje ryzyko doznania kontuzji
- d. Zapobieganie urazom Tenis to sport, w którym organizm wystawiany jest obciążany bardzo mocno w procesie treningu i współzawodnictwa turniejowego. Dzięki treningowi fizycznemu jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko powstawania kontuzji. Zawodnik, którego organizm jest prawidłowo przygotowany do wielogodzinnego treningu na korcie, do wystawiania swojego organizmu na przeciążenia w trakcie gry będzie mniej podatny na urazy niż gracz, którego mięśnie nie są odpowiednio wzmocnione i rozciągnięte.
II. Taktyka
Umiejętności tenisowe, przygotowanie kondycyjne musi być podparte odpowiednią edukacją dotyczącą taktyki. Zawodnik musi wiedzieć jak może skorzystać z nabytych umiejętności. Świadomość taktyczna to element decydujący wielokrotnie o sukcesie wymiany i całego meczu. Gracz musi wiedzieć gdzie i kiedy zagrać aby zdobyć punkt, analizować zagrania przeciwnika, zlokalizować jego silne i słabe strony. Najważniejsze to określenie własnego stylu gry, który definiuje naszą taktykę meczową. Dzięki analizie gry dokonujemy dokładnego opisu stylu gry zawodnika oraz oceny jego silnych i słabych stron a także szans, które może on dzięki niej wykorzystać oraz zagrożenia wynikające z takiej a nie innej gry. W procesie szkolenia kładziemy główny nacisk na rozwijanie silnych stron zawodnika, nie zapominając o poprawianiu słabszych elementów w jego grze. Pokazujemy sposoby jak je wykorzystać w sytuacjach meczowych. Uczymy aktywnej analizy gry przeciwnika co ma ogromny wpływ na dopasowanie właściwej taktyki meczowej w celu wygrania spotkania.
III. Trening mentalny
Psychika – element, który przy wyrównanym poziomie tenisowym decyduje o wygranej lub przegranej. Zawodnik bardziej odporny na stres, posiadający umiejętność opanowania nerwów i spokojnego reagowania na warunki meczowe wygrywa wyrównane mecze. W naszej akademii kładziemy taki sam nacisk na przygotowanie mentalne jak w przypadku przygotowania fizycznego i taktycznego. Dzięki współpracy z wykwalifikowaną kadrą w psychologii sportu nasi zawodnicy poznają siebie, swoje zachowania i reakcje. Potrafią je nazywać i kontrolować. Wzmacniamy ich pewność siebie, spokój i koncentrację treningową oraz meczową.